Wakacyjny relaks w Sianożętach – co warto wiedzieć?

Wakacje to dziś nie lada wyzwanie. Często wypoczynek nad polskim morzem – a przecież wszyscy pragniemy względnej ciszy i spokoju – graniczy z cudem. Wydaje się jakby większość urlopowiczów zmówiła się i wybrała tę „naszą” plażę za główny target wakacji.

Jak zrelaksować się w Sianożętach?

Wcale nie musi tak być. Są piękne, cichsze nadmorskie miejscowości, które – choć tętnią życiem – potrafią zrelaksować: widokiem, przestrzenią i wszędobylską potrzebą bycia „tu i teraz”, w miejscu, które prowadzi do przyjemnych, sensorycznych i pełnych wrażeń atrakcji. Milej gdy taniej, bliżej, wygodniej.

Pójść w głąb morza

W Zatoce Pomorskiej leży niewielka wieś letniskowa Sianożęty. Najbardziej znane jest morskie kąpielisko z szerokim pasem piasku oraz molem. Atrakcją jest punkt widokowy na końcu mola, który sięga ok 100 m w głąb morza. Wstęp bezpłatny. Samo pasmo linii brzegowej zajmuje 1400 metrów. Plaża jest umiarkowanie odwiedzana, a cyklicznie rozmieszczone falochrony są pomocne podczas kąpieli tych najmłodszych. Plaża jest czysta i dobrze zagospodarowana.

Charakterystyka miejscowości i okolic

Na terenie Sianożętów znajduje się ok. 15 punktów gastronomicznych i 65 miejsc noclegowych (w tym domki letniskowe, ośrodki wypoczynkowe typu SPA, ośrodki wczasowe lub kwatery prywatne), co stwarza dogodne warunki zorganizowania wakacyjnego wypoczynku. Następnie, w odległości zaledwie 1 km znajduje się Ustronie Morskie, a w pobliżu inne miejscowości takie jak: Kołobrzeg, Koszalin, Mielno, Dźwirzyno czy Mrzeżyno. Co roku odbywają się w nich festiwale muzyczne, kulturalne czy triatlony. W pobliżu można też zobaczyć latarnie (Kołobrzeg, Gąski) lub lotnisko (Bagicz).

Zalety wypoczynku

Ważna ciekawostką jest fakt, że wybrzeże jest wpisane do Krajobrazu Koszalińskiego Pasma Nadmorskiego. Możemy zatem spotkać tam objęte ochroną niezwykłe i rzadkie gatunki roślin oraz ptaków. Istnieje również możliwość obserwacji tychże okazów podczas wędrówki ścieżką rowerową na trasie: Ustronie Morskie-Sianożęty-Kołobrzeg. Droga prowadzi głównie przez las i wzdłuż wybrzeża, licząc w obie strony zaledwie 20 km. Na trasie znajdują się klimatyczne postoje z przyjemnym widokiem. Ten, kto lubi aktywny wypoczynek i świadomość atrakcji przy jednoczesnym: „jak dobrze, że to blisko”, ten już wie, gdzie szukać.