Zakaz korzystania z pięciu okolicznych plaż – czterech w Ustroniu Morskim i jednej w Sianożętach – został wprowadzony, ze względu na obecność szkodliwych bakterii Escherichia coli. Zdrowie publiczne jest tu na pierwszym miejscu, a zatem Sanepid ostrzega mieszkańców oraz turystów przed groźnymi konsekwencjami zanurzenia się w skażonej wodzie. Niemniej jednak, taki sam zakaz dotyczy również innych kąpielisk, takich jak te w Gryficach, Stepnicy, Czaplinku czy Szczecinku, gdzie pojawiły się sinice.
Na plażach, które są objęte restrykcjami, wiszą czerwone flagi sygnalizujące zakaz kąpieli. Dotyczy to czterech znanych kąpielisk w Ustroniu Morskim o nazwach: „Nadbrzeżna”, „Fregata”, „Centralna”, „Muszla” oraz popularnego „Radaru” w Sianożętach.
Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego na jego serwisie internetowym informuje o tym, że woda nie spełnia wymogów sanitarnych ze względu na niebezpieczne parametry mikrobiologiczne. Powodem wprowadzenia zakazu jest obecność bakterii Escherichia coli, zwłaszcza na kąpielisku „Centralna” w Ustroniu Morskim, gdzie wykryto również enterokoki. Na tych plażach, które znajdują się pomiędzy Kołobrzegiem a Mielnem, od kilku dni obowiązuje zakaz kąpieli.
Zakazy dotyczą również niektórych kąpielisk nad jeziorem. Od 6 sierpnia mieszkańcy Szczecinka nie mogą korzystać z wodnych atrakcji na kąpielisku nr 1 (plaża miejska) i kąpielisku nr 3 (Mysia wyspa), gdzie zaobserwowano znaczny rozwój sinic. Analogiczna sytuacja ma miejsce na kąpielisku nad jeziorem Drawsko w Czaplinku, gdzie kąpać się nie można od końca lipca. Jak informuje lokalny sanepid, badania wody przeprowadzane są tam regularnie i 9 sierpnia potwierdzono, że decyzja o zakazie korzystania z łazienki pozostaje w mocy z powodu nadmiaru sinic.