Znad Bałtyku do Czech ekspresówką? Tak, to możliwe już w przyszłym roku!

Chodzi o sieć TEN-T, która tylko na terenie Polski ma długość ponad 3,8 tysiąca kilometrów dróg o charakterze ekspresowym. Chociaż cały projekt ma się zakończyć dopiero w 2030 roku, to już wykonano prawie 90 procent prac!

Mówił o tym minister infrastruktury w czasie międzynarodowej konferencji “Redefinicja łańcuchów logistycznych w świetle nowej polityki transportowej TEN-T”, która w połowie lutego odbyła się w Warszawie. Andrzej Adamczyk dodał, że najpewniej już w przyszłym roku drogami ekspresowymi będzie można przejechać znad Bałtyku aż do Czech.

Warto wspomnieć, że na terenie naszego kraju przebiegają dwa bazowe korytarze sieci TEN-T. Pierwszy z nich na linii Bałtyk – Adriatyk a drugi, Bałtyk – Morze Północne. Unia Europejska pod koniec 2022 roku, do całego projektu włączyła również odcinek Via Carpatia. Droga ta docelowo ma prowadzić z państw bałtyckich na południe Europy.

Nowością w pracach legislacyjnych są natomiast plany stworzenia drogi łączącej polskie porty w Trójmieście. Zaplanowano również prace związane z połączeniem wschodniej i południowej Polski z naszymi zachodnimi sąsiadami: Słowacją, Węgrami, Rumunią, Grecją i Bułgarią.